FX8C-80P-SV4(91)
DigiKey Part Number
H11510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-80P-SV4(91)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-80P-SV4(91) Models
Packaging
Tube
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
9mm, 14mm
Height Above Board
0.333" (8.45mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)