FX8C-80P-SV(91) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H10698-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX8C-80P-SV(91) |
Description | CONN HDR 80POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX8C-80P-SV(91) Models |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tube | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Mated Stacking Heights 5mm, 10mm |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.175" (4.45mm) |
Number of Positions 80 | Base Product Number |
Pitch 0.024" (0.60mm) |