FX8C-60P-SV1(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,849
Datasheet
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-60P-SV1(93)
DigiKey Part Number
FX8C-60P-SV1(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60P-SV1(93)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-60P-SV1(93) Models
Mated Stacking Heights
6mm, 11mm
Height Above Board
0.214" (5.45mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)