Image for FX6A-80P-0.8SV1(71) is not available
FX6A-80P-0.8SV1(71)
DigiKey Part Number
FX6A-80P-0.8SV1(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-80P-0.8SV1(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX6A-80P-0.8SV1(71) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)