Image for FX4C2-80S-1.27DSA(71) is not available
FX4C2-80S-1.27DSA(71)
DigiKey Part Number
FX4C2-80S-1.27DSA(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C2-80S-1.27DSA(71)
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX4C2-80S-1.27DSA(71) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 10mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)