Image for FX4C1-52P-1.27DSA(71) is not available
FX4C1-52P-1.27DSA(71)
DigiKey Part Number
FX4C1-52P-1.27DSA(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C1-52P-1.27DSA(71)
Description
CONN HDR 52POS VERT GOLD
Detailed Description
52 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
FX4C1-52P-1.27DSA(71) Models
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm, 9mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Number of Positions
52
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)