FX4C-80S-1.27DSA(71) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX4C-80S-1.27DSA(71) is not available
FX4C-80S-1.27DSA(71)
DigiKey Part Number
FX4C-80S-1.27DSA(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C-80S-1.27DSA(71)
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX4C-80S-1.27DSA(71) Models
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Bulk
Active
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 8mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)