Image for FX4B1-68P-1.27SV(71) is not available
FX4B1-68P-1.27SV(71)
DigiKey Part Number
FX4B1-68P-1.27SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4B1-68P-1.27SV(71)
Description
CONN HDR 68POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX4B1-68P-1.27SV(71) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Number of Positions
68
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)