FX20-20P-0.5SV15(20)
DigiKey Part Number
26-FX20-20P-0.5SV15(20)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX20-20P-0.5SV15(20)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX20-20P-0.5SV15(20)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-20P-0.5SV15(20)
Description
CONN HDR
Detailed Description
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-20P-0.5SV15(20) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
15mm, 25mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.520" (13.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)