FX11LB-116S-SV(22) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11LB-116S-SV(22) is not available
FX11LB-116S-SV(22)
DigiKey Part Number
FX11LB-116S-SV(22)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-116S-SV(22)
Description
CONN RCPT 116POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
116 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LB-116S-SV(22) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
116
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)