FX11LB-100S/10-SV(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11LB-100S/10-SV(92) is not available
FX11LB-100S/10-SV(92)
DigiKey Part Number
FX11LB-100S/10-SV(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-100S/10-SV(92)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LB-100S/10-SV(92) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)