FX11LA-140S-SV(22)
DigiKey Part Number
26-FX11LA-140S-SV(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX11LA-140S-SV(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX11LA-140S-SV(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-140S-SV(22)
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-140S-SV(22) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)