FX11LA-100S/10-SV(71)
DigiKey Part Number
H10778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-100S/10-SV(71)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-100S/10-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)