Image for FX11B-60P/6-SV0.5(71) is not available
FX11B-60P/6-SV0.5(71)
DigiKey Part Number
FX11B-60P/6-SV0.5(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11B-60P/6-SV0.5(71)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11B-60P/6-SV0.5(71) Models
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.103" (2.63mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)