FX10B-80P/8-SV1(91) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 23
Datasheet
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10B-80P/8-SV1(91)
DigiKey Part Number
H11228TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-80P/8-SV1(91)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-80P/8-SV1(91) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)