FX10B-120P-SV(91)
DigiKey Part Number
FX10B-120P-SV(91)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-120P-SV(91)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-120P-SV(91) Models
Features
Solder Retention
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)