FX10B-100P/10-SV(91) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 80
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10B-100P/10-SV(91)
DigiKey Part Number
H11225TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-100P/10-SV(91)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FX10B-100P/10-SV(91) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)