FX10A-120P-SV1(91)
DigiKey Part Number
FX10A-120P-SV1(91)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-120P-SV1(91)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-120P-SV1(91) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)