FH72-15S-0.3SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH72-15S-0.3SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH72-15S-0.3SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH72-15S-0.3SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH72-15S-0.3SHW(99)
Description
CONN FPC TOP 15POS 0.3MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH72-15S-0.3SHW(99) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
15
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.035" (0.88mm)