FH62-61S-0.25SHW(10)
DigiKey Part Number
26-FH62-61S-0.25SHW(10)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH62-61S-0.25SHW(10)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH62-61S-0.25SHW(10)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH62-61S-0.25SHW(10)
Description
CONN FPC TOP 61POS 0.25MM R/A
Detailed Description
61 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH62-61S-0.25SHW(10) Models
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
61
Current Rating (Amps)
0.25A
Pitch
0.010" (0.25mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.043" (1.08mm)