FH43BW-71S-0.2SHW(10)
DigiKey Part Number
26-FH43BW-71S-0.2SHW(10)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH43BW-71S-0.2SHW(10)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH43BW-71S-0.2SHW(10)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH43BW-71S-0.2SHW(10)
Description
CONN FPC BOTTOM 71POS 0.2MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
71 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH43BW-71S-0.2SHW(10) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
71
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)