Image for FH43BW-25S-0.2SHW(10) is not available
FH43BW-25S-0.2SHW(10)
DigiKey Part Number
26-FH43BW-25S-0.2SHW(10)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH43BW-25S-0.2SHW(10)
Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.2MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH43BW-25S-0.2SHW(10) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
25
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)