FH43B-21S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
H122004TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH43B-21S-0.2SHW(99)
Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.2MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
21 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH43B-21S-0.2SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
21
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)