FH36W-25S-0.3SHW(50)
DigiKey Part Number
26-FH36W-25S-0.3SHW(50)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH36W-25S-0.3SHW(50)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH36W-25S-0.3SHW(50)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH36W-25S-0.3SHW(50)
Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.3MM R/A
Detailed Description
25 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH36W-25S-0.3SHW(50) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 HB
Number of Positions
25
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
19.7µin (0.50µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.039" (1.00mm)