FH36W-15S-0.3SHW(99)
DigiKey Part Number
H121989TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121989CT-ND - Cut Tape (CT)
H121989DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH36W-15S-0.3SHW(99)
Description
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.3MM R/A
Detailed Description
15 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH36W-15S-0.3SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
15
Material Flammability Rating
UL94 HB
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.039" (1.00mm)