FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
DigiKey Part Number
HFT410TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFT410CT-ND - Cut Tape (CT)
HFT410DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
Description
CONN FFC FPC 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH34SRJ-10S-0.5SH(50) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)