FH34D-16S-0.5SH(50)
DigiKey Part Number
26-FH34D-16S-0.5SH(50)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH34D-16S-0.5SH(50)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH34D-16S-0.5SH(50)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34D-16S-0.5SH(50)
Description
CONN FFC FPC 16POS 0.5MM R/A
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)