FH30-90S-0.3SHW(98)
DigiKey Part Number
H124641TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124641CT-ND - Cut Tape (CT)
H124641DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH30-90S-0.3SHW(98)
Description
CONN FPC BOTTOM 90POS 0.3MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH30-90S-0.3SHW(98) Models
Category
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Locking Feature
Rotary Lock
Series
Cable End Type
Tabbed
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
90
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.15A
Termination
Solder
Mating Cycles
20
FFC, FCB Thickness
0.30mm