Image for FH29DJ-60S-0.2SHW(99) is not available
FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
FH29DJ-60S-0.2SHW(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH29DJ-60S-0.2SHW(99)
Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.2MM R/A
Detailed Description
60 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH29DJ-60S-0.2SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
40V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
60
Current Rating (Amps)
0.25A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.047" (1.20mm)