FH28K-55S-0.5SH(98)
DigiKey Part Number
26-FH28K-55S-0.5SH(98)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH28K-55S-0.5SH(98)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH28K-55S-0.5SH(98)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28K-55S-0.5SH(98)
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 32.08MM
Detailed Description
55 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28K-55S-0.5SH(98) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Contact Material
Copper Alloy
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
55
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)