FH28E-40S-0.5SH(98) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH28E-40S-0.5SH(98)
DigiKey Part Number
FH28E-40S-0.5SH(98)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28E-40S-0.5SH(98)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FH28E-40S-0.5SH(98) Models
Category
Locking Feature
Rotary Lock
Manufacturer
Cable End Type
Tabbed
Part Status
Obsolete
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
40
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.100" (2.54mm)