FH28-50S-0.5SH(10) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 7,840
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 992
In Stock: 613
50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH28-50S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
FH28-50S-0.5SH(10)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28-50S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A
Detailed Description
EDA/CAD Models
FH28-50S-0.5SH(10) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
50
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)