FH26-23S-0.3SHW(10) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 2,570
Datasheet
23 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
FH26-23S-0.3SHW(10)
DigiKey Part Number
FH26-23S-0.3SHW(10)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH26-23S-0.3SHW(10)
Description
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.3MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
23
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.039" (1.00mm)