FH19C-7S-0.5SH(05) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
7 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH19C-7S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFN407TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-7S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
7
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)