FH19C-34S-0.5SH(05) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FH19C-34S-0.5SH(05) is not available
FH19C-34S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
FH19C-34S-0.5SH(05)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-34S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
34 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
34
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.035" (0.88mm)