FH19C-12S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
H125813TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125813CT-ND - Cut Tape (CT)
H125813DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-12S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH19C-12S-0.5SH(10) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
12
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)