FH12-16S-0.5SVA(54)
FH12-16S-0.5SVA(54)
FH12-16S-0.5SVA(54)
DigiKey Part Number
H125138TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125138CT-ND - Cut Tape (CT)
H125138DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-16S-0.5SVA(54)
Description
CONN FFC VERT 16POS 0.5MM SMD
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH12-16S-0.5SVA(54) Models
Voltage Rating
50V
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.142" (3.60mm)