ER8-50S-0.8SV-7H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ER8-50S-0.8SV-7H |
Description | CONN RCPT 50POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ER8-50S-0.8SV-7H Models |
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 9mm, 12mm |
Number of Positions 50 | Height Above Board 0.285" (7.24mm) |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |