ER8-10S-0.8SV-5H
DigiKey Part Number
H125547TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125547CT-ND - Cut Tape (CT)
H125547DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-10S-0.8SV-5H
Description
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER8-10S-0.8SV-5H Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.211" (5.35mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)