DF40GB-70DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40GB-70DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40GB-70DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40GB-70DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GB-70DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GB-70DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Shielded, Solder Retention
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
70
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)