DF40GB-30DP-0.4V-58
DF40GB-30DP-0.4V-58
DF40GB-30DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
H124955TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124955CT-ND - Cut Tape (CT)
H124955DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GB-30DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 30POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GB-30DP-0.4V(58) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Shielded, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
30
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)