Image for DF40C-20DS-0.4V(58) is not available
DF40C-20DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
DF40C-20DS-0.4V(58)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-20DS-0.4V(58)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-20DS-0.4V(58) Models
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3.5mm
Height Above Board
0.057" (1.45mm)