DF36-15S-0.4V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF36-15S-0.4V(51) |
Description | CONN RCPT 15POS 0.016 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF36-15S-0.4V(51) Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm) |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.059" (1.50mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Center Strip Contact | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Cable/Wire | Features Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 30VAC |