Image for DF23E-18DS-0.5V(61) is not available
DF23E-18DS-0.5V(61)
DigiKey Part Number
DF23E-18DS-0.5V(61)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF23E-18DS-0.5V(61)
Description
CONN RCPT 18POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF23E-18DS-0.5V(61) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Part Status
Obsolete
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
18
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)