Image for DF23C-18DS-0.5V(53) is not available
DF23C-18DS-0.5V(53)
DigiKey Part Number
DF23C-18DS-0.5V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF23C-18DS-0.5V(53)
Description
CONN RCPT 18POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF23C-18DS-0.5V(53) Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)