DF1B-3EP-2.5RC
DF1B-3EP-2.5RC
DF1B-3EP-2.5RC
DigiKey Part Number
H3734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1B-3EP-2.5RC
Description
CONN PLUG HSG 3POS 2.50MM
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1B-3EP-2.5RC Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp, IDC
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)