DF11-28DEP-2C
DigiKey Part Number
H2925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-28DEP-2C
Description
CONN PLUG HSG 28POS 2.00MM
Detailed Description
28 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11-28DEP-2C Models
Mfr
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)