BM56G-10DP-0.35V(53)
DigiKey Part Number
26-BM56G-10DP-0.35V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM56G-10DP-0.35V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM56G-10DP-0.35V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM56G-10DP-0.35V(53)
Description
CONN HDR 0.35MM 10POS SMT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Height Above Board
0.018" (0.46mm)