BM28N0.6-6DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125587TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125587CT-ND - Cut Tape (CT)
H125587DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28N0.6-6DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 6POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
6
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)