BM28B0.6-10DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125588TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125588CT-ND - Cut Tape (CT)
H125588DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-10DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-10DP/2-0.35V(53) Models
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)